تبلیغات
 ღ نـــمــــاز در قرآنـــــ ღ - نماز، هدایت انسان

نماز، هدایت انسان

Image result for ‫نماز‬‎

انسان در زندگانی خود ، به شدت نیازمند هدایت الهی است. اگر دست انسان گرفته نشود و در کوره ره های زندگی دنیوی رها شود بی تردید، در منجلاب خسران و تباهی از میان خوهد رفت.
قرآن کریم، نماز را هدایت واقعی و راهنمای حقیقی به شاهراه زندگی انسان می داند. او در توبیخ بت پرستان و در نکوهش عبادت بندگی خدا پس از هدایت فطری به خدا پرستی و بعد از نادیده گرفتن دعوت انبیا تاهی و گرفتار گشتن به نوعی ارتجاع و واپس گیرایی، از زبان پیامبران چنین فرمود :

بگو ، آیا جز خدا چیزی را بخوانم و خدایش  انگاریم که برای ما سودی ندارد و زیان و آسیب نتواند برساند؟ آیا پس از آنکه خداوند هدایتمان فرمود، واپس بگیریم و همانند کسی باشیم که شیاطین او را سر به هوا کرده و در زمین،آواره و سرگردانش کرده اند، او را یارانی است که به همراه هدایت فرا می خوانندش و گویند سوی ما بیا.
بگو، هدایت حقیقی، هدایت و راهنمایی لهی است و ما جملگی ماموریم که برای پروردگار جهانیان، تسلیم و مطیع باشیم و نماز به پا داشته و شیوه ی پارسایی پیشه بسازیم.

" سوره ی انعام - آیه ی 71 و 72 "
شیخ طبرسی در تفسیر و توضیح آیه چنین می نویسد:

بشر مشرک و اغوا شده ی شیاطین که در وادای حیرت و ضلالت ، حیران و سرگردان است دوستان و یارانی دارد که او را به راه واضح راست، هدایت می کنند و به سوی خودشان فرا می خوانندش و گویند نزد ما بیا  و کفر و گراهی را رها کن . سخن یاران در اینجا تمام است.

پس جمله ی " لـــه اصحــاب ... ~ در متن عربی آیه "  صفت کلمه ی حیران است و جمله ی بعدی که با کلمه ی " قـــل " شروع می شود خطاب مجددی است به پیامبر (ص) با این تاکید که : تسلیم مطلق و بی قیدست  و شرط و اقامه ی نماز و اتخاذ شیوه ی پارسایی، تنها راه حیات بخش برای انسان است و بس.

پس گزینش راه و انتخاب مسیر، چه آن و چه این با خود انسان است و همین مایه ابتلاء و گرفتاری اوست.
طبقه بندی: ღ نماز و دین،  ღ اهمیت نماز،  ღ نماز در قرآن، 
برچسب ها: نماز، هدایت، انسان، نماز هدایت انسان، چرا نماز میخوانیم؟،  

تاریخ : پنجشنبه 25 آذر 1395 | 08:02 ب.ظ | نویسنده : F.Tohidian | نظرات

  • paper | کورالین | آریس باکس